Carel Otomasyon PLC

Carel Otomasyon PLC

CAREL

Carel chiller kontrol firmalarının önde gelen şirketlerinden biridir. PLC kart,termostat gibi birçok soğutma grubu ekipman üretimi yapar.

CAREL TERMOSTAT KONTROL CİHAZI

Soğutma grubu kontrolü sağlamak için termostat kullanılır. Cihazın devreye alınıp-devre dışı bırakılması,hertürlü parametrik ayarı,istenilen soğutma derecesi,çalışması istenen fan adedi,kompresörlerin çalışıp çalışmayacağı ayarları ve diğer ekipman kontrolleri termostat sayesinde yapılır. Ayrıca suyun mevcut sıcaklığı, cihazdaki alarmlar,varsa geçmişte verilen alarmlar,cihazın mevcut çalışma süresi gibi veriler termostat üzerinden görülür. Bu bilgilerin termostata ulaşmasını sağlayan bir ekipman var ve o da PLC Karttır.

CAREL PLC KART

İçerisinde soğutma grubuna ait yazılım bulunan,cihazdaki hertürlü veriyi almayı sağlayan karttır. İçerisindeki yazılım sayesinde cihazda mevcut ekipmanların senkronizasyon şekilde çalışmasını sağlar. Cihazdaki mevcut alçak-yüksek gaz basınçları,chiller kondenser sıcaklığı,cihazdaki expansiyon valf durumu, evaporatörde dolaşan su sıcaklığı ve cihazda su dönüşümü olup olmadığı gibi veriler problar ve çeşitli kablolu ekipman sayesinde karta aktarılır. Kart ise üzerine bağlanmış olan displaye bu verileri aktarır. Cihazda birden fazla kompresör var ise bu kompresörlerin ne sıklıkla çalışacağı,fanların ne zaman devreye girip ne zaman devreden çıkacağı,alçak basınç kaça düşerse veya yüksek basınç kaça yükselirse cihazın alarm vereceği gibi önemli ayarlar bu kartın içerisinde bulunan yazılım sayesinde yapılır. Kısacası PLC Kartlar chillerlerin beyni görevini görür. PLC kartlar cihaza uzaktan erişim imkanı da sağlar. Örnek verecek olursak büyük şirketlerde kullanılan chiller otomasyon sistemleri bu kart sayesinde iletişim sağlar.

Yorum yok

Yorum gönder