Chiller Bakımı

Chiller sistemleri işletmelerde uzun süre problemsiz ve verimli olarak işletilebilmesi için periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması kaçınılmazdır. Bu cihazlarda yoğun teknoji kullanılıyor olması chiller bakım işlemlerininde daha karmaşık hale getiriyor olabilir. Ancak bu teknolojiler sayesinde chiller bakım esnasında bir takım analiz ve öngörüler yapılarak ileriki zamanlarda yaşanacak muhtemel arızalar henüz oluşmadan önlenebilmektedir. Bu sebeple tesisinizde bulunan soğutma grubunun sezon öncesi ve sezon sonu yani kapanış olmak üzere yılda 2 kez düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. 
Chiller Montajı
İstanbul Chiller Bakımı
Bu arızaların kaynağına ulaşılıp minimuma indirmek için cihazınızın majör bakım yapılması öngörülmektedir. Sistem üzerindeki sıcaklık ve basınç algılayıcılarının doğru ölçüm yapıp yapmadığı kontrol edilme. Bu işlem için harici sıcaklık ve basınç ölçer kullanılmalıdır. Bu veriler toplandıktan sonra gerekli veri analizi yapılarak analiz neticesine göre hata önleyici çalışmalar yapılmalıdır. Örnek vermek gerekir ise düşük gaz basıncı hatasının sebebi sistemde yeterince gaz olmamasının yanı sıra okunan yanlış bir değerde olabilir, parametrik düzenlemeler ile ortadan kaldırılacak malzeme değişimi gerektirmeyen basit bir işlemde olabilir.  Bunun gibi daha birçok neden olabilir. Bu sebeple bütün veriler detaylı bir şekilde toplanarak kombine halde değerlendirilerek doğru kanıya varılabilir. Verilerin uzman ekiplerce toplanıp değerlendirilmesi en önemli kriterdir. Chiller bakımı uzman ekiplerce yapılmadır. 

 

  Chiller bakımını 4 ana gruba ayırıcak olursak;

1. GENEL TEMİZLİK
Genel temizlik bakımın genel pirensibidir. Özellikle ısı değiştiricilerin(evaparatör ve kondenser) temizliği doğrudan cihazın verimliliği ve enerji sarfiyatına etkilidir. Elektrik panosu içerisinde birbirine çok yakın bulunan elektronik malzemelerin temizliğinin sağlanması olası malzeme yanıklarını ve hatta yangına sebebiyet verebilecek her türlü etkenin giderilmesi ve temizlenmesi açısından önemlidir.
2. Görsel ve Mekanik Kontroller
Chiller üzerinde bulunan yağlanmaların düzenli olarak giderilmesi noktasal chiller gaz kaçaklarının daha kolay tespit edilip yüksek tamir ve gaz mailiyetlerinden kaçınılmış olacaktır. Elektrikli motorlar grubu akımları ölçülerek olası arızaların chiller sistemi henüz çökmeden giderilmesine olanak sağlamaktadır. Olağan dışı ses veya titreşimlerin tespiti yapılarak planlı duruşlar yapılıp işletmenizdeki konforu en üst düzeyde tutacaktır.
3. Verilerin Toplanması ve Parametrik Ölçümler
Chillerin üzerinde bulunan akıllı kartlar soğutucunun verimli, tasarruflu ve sorunsuz çalışması için tasarlanmış olan akuple sistemlerdir. Bu doğrultuda chiller sistemi tam kapasiteye getirilerek gerikli kontrollerin yapılmasını zorunlu tutar. Bu ölçümler genel olarak termodinamik ve elektriksel parametreleri kapsamaktadır. Bu ölçüm neticesinde hatalı ölçüm yapan ekipmanlar tespit edilip değiştirilmelidir.
4. Veri Analizi ve Parametre Yapılandırması
Tüm bu bakım işlemleri akabinde sistemin sorunsuz ve verimli çalışabilmesi amacı ile bir uzmanın gerekli düzenlenmeleri yapılandırmalıdır. 

Besleme Voltaji Kontrolü

Kompresör Amper Değeri Ölçümü

Kablo Pabuçlari Sıkılık Kontrolü

Kompresör Basma Basinci Ölçümü

Kompresör Termik Kontrolü

Karter Isiticisi Kontrolü

Gözle Kaçak Ve Yağlanma Kontrolü

Köpük İle Kaçak Kontrolü

Drayer Kontrolü

Sight Glass Nem Kontrolü

Kondenser Kontrolü

Soğutucu Eşanjör Kontrolü

Sübap Kaçirma Kontrolü

Kumanda Voltaji Kontrolü

Kompresör Voltaj Değeri Ölçümü

Termik Rölelerin Kontrolü

Sargilar Arasi Direnç Ölçümü

Superheat Değeri Ölçümü

Vanalarin İşlevsel Kontrolü

Kompresör Sicaklik Kontrolü

Genel Mekanik Kontrolü

Alçak Basinç Prosestad Kontrolü

Kumanda Ünitesi Kontrolü

Selenoid Valf İşlev Kontrolü

Drayer Değişimi

Sistem Emme Basinç Ölçümü

Sigorta Ve Kontaktör Kontrolü

Enerji Kablolari İzole Kontrolü

Kompresör Emme Basinci Ölçümü

Karter Yağı Çalışma Süresi

Yağ Seviye Kontrolü

Kesici Devrelerin Kontrolü

Ölçüm Sensörleri Kontrolü

İşletme Termostadi Kontrolü

Yüksek Basinç Prosestad Kontrolü

Su Basınç Kontrolü

Bağlanti Takozlarinin Kontrolü

Sistem Basma Basinç Ölçümü

Conta Kontrolleri

   Sunmuş olduğumuz bilgiler doğrultusunda cihazınız için düzenli bakım önerdiğimizi iğnelemek isterim. Yüksek maliyetli bu sistemlerin arıza giderim maliyetlerinin de yüksek olması kaçınılmazdır. Bu sebeple chiller bakımı sistem ömrünü uzatmasının yanı sıra enerji sarfiyatında da %20 ye varan tasarruf sağlamaktadır.